na może być wykorzystywana już w zasadzie przez każdego z nas. Coraz częściej na dachach naszych domów można zobaczyć kolektory słoneczne, zapewniające nam ciepłą wodę i energię elektryczną. Warto zaznaczyć, że energia odnawialna to nie tylko ekologia, ale też oszczędność. Jednorazowa inwestycja po bardzo krótkim czasie zacznie przynosić nam oszczędności, dzięki czemu w naszych portfelach zostanie więcej pieniędzy. Koszty instalacji tego typu urządzeń również są niższe niż większości z nas się wydaje. Fotowoltaika to inwestycja w naszą spokojną przyszłość. Aspekt ochrony środowiska, z powodu postępujących zmian klimatu, jest dziś szalenie istotny. Dzięki tego typu rozwiązaniom każdy z nas może bezpośrednio przyczynić się do zmniejszenia wykorzystywania zasobów naturalnych naszej planety. Warto więc, z myślą o kolejnych pokoleniach, przyłączyć się do korzystania z energii odnawialnej.
Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami
Z każdej strony jesteśmy zasypywani informacjami o tym, jak szybko i niebezpiecznie postępuje ocieplenie klimatu, a kolejne lokacje znikają z mapy świata przez nasze bezmyślne zachowanie względem natury. Gdy kilka miesięcy temu pozwoliliśmy środowisku nieco od siebie odpocząć, ponieważ większość czasu spędzaliśmy w domu, ono od razu odżyło - wystarczyło tylko kilka tygodni! Co więc mogłoby się stać, gdybyśmy działania proekologiczne postanowili wprowadzić do swojego życia na co dzień, a nie tylko w sytuacjach nadzwyczajnych? Z pewnością w wielu osobach pokutuje przekonanie, że niewiele mogą zdziałać. A to błąd! Fotowoltaika pomoże nam wszystkim, a zwłaszcza przyrodzie, jeśli tylko na to pozwolimy. Wystarczy, że skupimy się na tym, by to energia odnawialna odpowiadała za ocieplenie naszego domu czy dostarczanie do niego prądu. Kolektory słoneczne działają właśnie w taki sposób, "pobierając" energię od słońca i zamieniając ją w tę energię, której potrzebujemy, by móc komfortowo żyć w swoim domu. Brzmi to bardzo prosto, prawda? W praktyce zaś jest równie proste, jeśli nie bardziej wręcz banalne.
Kolektory
Kolektory słoneczne gromadzą ciepło pochłaniając światło słoneczne. Termin „kolektor słoneczny” powszechnie odnosi się do urządzenia do słonecznego podgrzewania ciepłej wody, ale może odnosić się do dużych instalacji wytwarzających energię, takich jak słoneczne rynny paraboliczne i wieże słoneczne lub urządzenia do podgrzewania wody, takie jak słoneczne podgrzewacze powietrza. Słoneczne kolektory termiczne dzielą się na skoncentrowane lub niekoncentrujące się. W kolektorach niekoncentrujących powierzchnia apertury tj. Obszar, który odbiera promieniowanie słoneczne jest w przybliżeniu taka sama jak powierzchnia absorbera, czyli obszar pochłaniający promieniowanie. Typowym przykładem takiego systemu jest metalowa płyta pomalowana na ciemny kolor, aby zmaksymalizować pochłanianie światła słonecznego. Energia jest następnie zbierana poprzez chłodzenie płyty płynem roboczym, często wodą lub glikolem przepływającym w rurach przymocowanych do płyty.
Kolektory koncentracyjne mają znacznie większą aperturę niż powierzchnia absorbera. Otwór ma zwykle postać zwierciadła, które jest zogniskowane na absorberze, którym w większości przypadków są rury przenoszące płyn roboczy. Ze względu na ruch słońca w ciągu dnia, kolektory skupiające często wymagają jakiejś formy systemu śledzenia słońca i z tego powodu czasami nazywane są kolektorami „aktywnymi”. Fotowoltaika zazwyczaj wykorzystuje te kolektory, by powstać mogła energia odnawialna.
Zapewne zastanawiasz się co możesz jeszcze
Jeżeli jesteś jedną z osób, które zdrowo się odżywiają, zrezygnowały z dań mięsnych, po mieście poruszasz się jedynie za pomocą roweru czy rolek, a śmieci sumiennie segregujesz, to możesz zaliczyć siebie do elitarnego grona ludzi, którzy szczerze dbają o dobrostan Ziemi. Na niewiele jednak się zdadzą Twoje starania, jeśli inni nie zaczną Cię naśladować, lub Twoje działania pro ekologiczne nie urosną na większą skalę. Zapewne zastanawiasz się, co możesz jeszcze zrobić, aby chronić środowisko przed rychłą zagładą? Otóż możesz uświadamiać innych, a najlepiej robić to na swoim własnym przykładzie. Nie musisz jednak odwoływać się wyłącznie do weganizmu i kolorów kontenerów na śmieci. Niech fotowoltaika przemówi za Ciebie! To właśnie obrazy najbardziej oddziałują na ludzi. Dlaczego by więc nie pokazać innym, jak działa energia odnawialna w normalnym, codziennym życiu? Sposób, w jaki działają kolektory słoneczne jest bardzo prosty do opisania, dlatego z łatwością zrozumie go nawet dziecko. Świeć przykładem - pokazuj innym, że nie tylko pomagasz środowisku naturalnemu, ale też potrafisz oszczędzać.