Kilka faktów jak zrobić panele słoneczne - Nowoczesna Fotowoltaika

panele słoneczne łódź

Czy warto inwestować w fotowoltaikę?

Fotowoltaika to dobra inwestycja na lata. Energia odnawialna, którą możemy zasilić nasz dom jest w stu procentach ekologiczna. Na początku wymaga to od nas sporej inwestycji. Koszty instalacji zależą przede wszystkim od wielk

Kilka faktów jak zrobić panele słoneczne - Nowoczesna Fotowoltaika panele słoneczne łódź
ości domu. Jeśli chcemy mieć dom, który w całości będzie funkcjonował na energii odnawialnej, to musimy zakupić panele i kolektory słoneczne. Dzięki temu będziemy mieć zarówno energię do zasilenia urządzeń elektrycznych, jak i do ogrzewania domu czy wody.

Koszt naszej małej elektrowni słonecznej może wynieść do kilkudziesięciu tysięcy złotych, jednak później sporo oszczędzimy na rachunkach za prąd. Dodatkowo za nadmiar wyprodukowanej energii dostaniemy pieniądze. Warto także dowiedzieć się w urzędzie miasta lub gminy o dostępnych dotacjach unijnych. Wysokość dotacji jest zależna od miejscowości, w której mieszkamy. Dzięki temu dodatkowo zaoszczędzimy. W Polsce jest wiele firm oferujących planowanie i montaż instalacji fotowoltaicznych. Dzięki temu dopasujemy jej wielkość do naszych potrzeb. Firmy tego typu oferują także sprzedaż na raty, co jest dodatkowym plusem.


Energia słoneczna w domu

Słońce daje niesamowite możliwości wykorzystania jako energii odnawialnej. Takiej, która nie niszczy środowiska i jest tania w eksploatacji. Właśnie z tego powodu coraz więcej firm i osób prywatnych inwestuje w kolektory słoneczne, które są w stanie przemienić fotony w prąd zasilający wszystkie urządzenia w gospodarstwie domowym. Zbyt piękne, by było prawdziwe? Otóż wcale nie. Świadczy o tym zainteresowanie właścicieli nieruchomości, którzy obserwując sytuację na świecie zauważają coraz większą potrzebę inwestycji w źródła odnawialne. Właśnie dlatego fotowoltaika staje się synonimem ekologicznego podejścia do życia. Energia odnawialna pozwala na zaoszczędzenie pieniędzy, które można wydać na całkiem inne rzeczy. Miesięcznie to nawet ponad sto złotych, które w kilkanaście lat dają całkowity zwrot inwestycji. Oczywiście kiedyś na takie rozwiązanie mogli sobie pozwolić tylko najbogatsi, ale dzisiaj dzięki dofinansowaniom i wsparciu samorządów każdy może wprowadzić zmiany w swoim gospodarstwie domowym.


Jak działają panele fotowoltaiczne

Główną funkcją paneli fotowoltaicznych jest przemiana energii promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Taka funkcja paneli słonecznych jest możliwa dzięki zachodzeniu w fotoogniwach zjawiska fotowoltaicznego. Zjawisko fotowoltaiczne jest rodzajem zjawiska fizycznego, które polega na powstaniu siły elektromagnetycznej w ciele stałym na skutek promieniowania świetlnego. Odkrycie tego zjawiska umożliwiło konstrukcję fotoogniw, które obecnie są używane do pozyskiwania prądu elektrycznego z energii promieniowania świetlnego. W każdej instalacji słonecznej, żeby było możliwe wykorzystanie prądu elektrycznego, konieczne jest zamontowanie inwertera. Inwerter jest specjalnym urządzeniem, które pozwala na konwersję napięcia stałego na prąd zmienny. Posiadając odpowiednie panele fotowoltaiczne, a także niezbędne do tego urządzenia, można z powodzeniem wykorzystywać energię elektryczną powstałą w skutek działania zjawiska fotowoltaicznego. Ogólna zasada działania fotoogniw wykorzystywanych z energetyce słonecznej nie jest więc zbyt skomplikowana.


Fotowoltaiki w infrastrukturze miejskiej

Panele fotowoltaiczne większości osób kojarzą się z konstrukcjami montowanymi głównie na dachach budynków mieszkalnych. Skojarzenie to jest jak najbardziej słuszne, ponieważ panele fotowoltaiczne są wykorzystywane w domach prywatnych jako dodatkowe źródło energii. Nie jest to jednak jedyne zastosowanie fotoogniw, ponieważ fotowoltaika znajduje swoje zastosowanie również w przemyśle. Fotoogniwa mogą być używane nie tylko na dachach domów prywatnych i w elektrowniach słonecznych, ale także w przestrzeni miejskiej. W nowoczesnych miastach europejskich coraz częściej można spotkać wykorzystywanie fotowoltaiki do różnych celów. Najprostszym przykładem zastosowania ogniw fotowoltaicznych są stojące lampy i lampki zasilane energią słoneczną. Również w turystyce wykorzystywane są zdobycze technologii fotowoltaicznej w postaci promów turystycznych, które do poruszania się korzystają z paneli fotowoltaicznych. Zwłaszcza w słonecznych miejscach Europy fotoogniwa mogą być z powodzeniem wykorzystywane do zasilania przeróżnych obiektów, takich jak na przykład latarnie.



© 2019 http://nowoczesna-fotowoltaika.krakow-mieszkanie24.waw.pl/