ją energii a jej wpływem na środowisko naturalne, w którym żyjemy, formuła ta wymagała przedefiniowania. Teraz musi ona także obejmować pojęcie czystości. Cóż zaś może zapewnić ją lepiej, niż energia odnawialna? Zapobieganie uzależnieniu od dotychczasowych źródeł energii i podejmowanie środków zapobiegawczych przed np. ich wyczerpaniem, jest możliwe, jeśli zdecydujemy się na wykorzystanie energii również z innych źródeł - najlepiej odnawialnych. Należy pamiętać o tym, że pozyskiwanie energii z wyłącznie jednego źródła może prowadzić do uzależnienia od niego. Dlatego właśnie tak wiele osób decyduje się, by fotowoltaika odpowiadała za ogrzewanie i oświetlenie w ich domu. Montując kolektory słoneczne, obniżają rachunki za media, a przy tym uniezależniają się od dostawcy prądu czy gazu.
Dzięki energii odnawialnej możemy przyczynić się
Energia odnawialna jest niewątpliwie coraz powszechniej stosowana w naszych czasach. Co prawda jest to inwestycja jednorazowo kosztowniejsza, ale z całą pewnością zaprocentuje w przyszłości, chociażby w zaoszczędzeniu na rachunkach za prąd.
Dzięki energii odnawialnej możemy przyczynić się do poprawy jakości naszego środowiska naturalnego, zmniejszając zanieczyszczenia i emisję gazów cieplarnianych, a wystarczy, że wykorzystamy do tego darmową energię jaką daje nam między innymi słońce.
Kolektory słoneczne to jedne z najwcześniej stosowanych urządzeń produkujących energię odnawialną, wykorzystywane przede wszystkim do podgrzewanie wody przy pomocy energii słonecznej.
Fotowoltaika działa na podobnych zasadach również wykorzystując energię słoneczną, ale dzięki niej pozyskujemy prąd. Panele fotowoltaiczne wyglądem przypominają kolektory słoneczne, przez co często są one ze sobą mylone. Korzystając z paneli fotowoltaicznych możliwe jest nawet późniejsze wykorzystanie nadwyżki wyprodukowanej dzięki nim energii.
Wiedząc, że zasoby nieodnawialnych źródeł energii kurczą się w szybkim tempie, a ich ceny z roku na rok idą w górę, a także dodając do tego jeszcze fatalne skutki jakie wywierają one na nasze środowisko, inwestycja w energię odnawialną jest jak najbardziej przyszłościowym zabiegiem.
Ekonomiczna fotowoltaika
Energia słoneczna, którą można pozyskiwać w bardzo ekonomiczny sposób, to energia odnawialna, która nie ma nawet w najmniejszym stopniu negatywnego wpływu na środowisko. Fotowoltaika i jej system działa, bowiem wykorzystuje się kolektory słoneczne do ogrzewania bądź wytwarzania energii elektrycznej. Energia elektryczna, jak i cieplna, jest produkowana właśnie przez nie. Jest to szczególnie ważne, jeśli zależy nam na ograniczaniu zanieczyszczenia powietrza i degradacji środowiska, a przecież wszystkim leży to sercu. Zatem wykorzystywanie odnawialnych źródeł energii jest jak najbardziej w naszym własnym interesie. Nie można też nie zauważyć, że wykorzystanie odnawialnych źródeł energii w gospodarstwie domowym znacząco obniża rachunki, co powinno ucieszyć każdego, kto rozważa zaimplementowanie tego rozwiązania do własnego domu. Można się w ten sposób uniezależnić od dotychczasowych dostawców prądu i gazu, którzy bazowali na tradycyjnych, wyczerpywalnych źródłach energii, a przy tym zaoszczędzić.
Zasoby te mają jednak pewien minus
Nie jest tajemnicą, że obecnie w większości krajów do produkcji energii wykorzystuje się głównie węgiel, ropę lub gaz ziemny. Zasoby te mają jednak pewien minus - nie są odnawialne. To z kolei oznacza, że są ograniczone i pewnego dnia mogą się skończyć, a ich cena drastycznie wzrośnie wraz ze spadkiem ich rezerw. Nie trzeba chyba wspominać o tym, że szkodzą one środowisku. Tutaj właśnie na ratunek przychodzi nam energia odnawialna - jak sama nazwa wskazuje, ta energia nie wyczerpie się, ponieważ stale się odnawia. W ogromnej większości pozyskiwana jest bezpośrednio lub pośrednio ze słońca. Energia słoneczna jest często wykorzystywana w domach i innego rodzaju budynkach do ich ogrzewania i oświetlania - fotowoltaika staje się bowiem niezwykle popularna i coraz więcej osób prywatnych i firm decyduje się na inwestycję w kolektory słoneczne. W ten sposób nie tylko przyczyniają się do poprawy stanu jakości środowiska naturalnego, ale też znacznie obniżają sobie rachunki za prąd i ogrzewanie.